Thursday 21 March 2013

Trak(avic)e

Satenska traka – pravi se od – satena. U današnje vrijeme uobičajeno od poliestera, mada možete pronaći vintage satenske trake od viskoze, pamuka ili čak svile. Sa lica su sjajne, sa naličja mat, ili barem mnogo manje sjajne. Lijepo padaju i krasno se vežu u mašne raznih vrsta.

Rips traka – u engleskom govornom području poznata pod nazivom „grossgrain ribbon“ je jaka traka, sa prepoznatljivim poprečnim prugama. I ona se najčešće nalazi u verziji napravljenoj od poliestera, mada je ima i od drugih materijala. Često se prodaje kao naštampana traka sa raznovrsnim uzorcima (tačke, cvjetići, pruge...). Koristi se za sve i svašta, a još uvijek je omiljena traka svakog šeširdžije koji drži do sebe :-)

Cik-cak traka – poznata i kao „rickrack trim“, omiljena tokom sedamdesetih, sada se ne upotrebljava baš previše. Dolazi u više širina. Često pamučna i viskozna, još češće poliesterska.

Kosa traka – trake tkanine isječene ukoso u odnosu na smjer tkanja (bias –> bias tape) povezane međusobno na manje-više neprimjetan način. Možete ih kupiti u različitim širinama, i to kao nepodvijene, podvijene i dvostruko podvijene i najčešće su od pamuka. A i ne morate je kupiti, možete je jednostavno i sami napraviti :-)

Plišana traka, ima dva lica, jedno plišano, drugo glatko, i može se kupiti u više širina i beskrajno mnogo boja. Koristi se uglavnom za svečanu garderobu.

Organdinske trake i taft trake – pamte sve djevojčice koje su odrastale sedamdesetih i osamdesetih. Njima su im majke i bake vezivale kike i pletenice. :-) To su obično donekle providne trake, meke strukture, koje lijepo padaju i vežu se u prekrasne mašne.

Paspul traka – poznata i kao „piping“ je kosa traka koja je prošivena usko, a kroz tako nastali „tunel“ je provučen tanki gajtan. Ili je istkana tako da je deblja na jednom kraju. Kada se zašije, dio trake sa gajtanom viri van šava, na licu, što daje jedan poseban štih. Često se koristi kod pravljenja tašni, namještaja ali i na odjeći kao paspulirani rubovi džepova, kragni, rukava...

Trake sa metalnim nitima – obično su čvrste, zbog prisustva sintetičkih metaliziranih niti. Starinske, vintage, metalik trake u sebi imaju prave metalne niti koje s vremenom dobijaju patinu.

Žakar trake – nastaju žakar tkanjem, u više širina i obično su dosta skupe. Poznaćete ih po tome što se motiv sa lica na stražnjoj strani vidi „u ogledalu“.

Pompom traka – „traka sa bobicama“ popularna u sedamdesetim, a prije toga u vrijeme francuskih kraljeva, sada doživljava revival. Na traci različite širine, ravnomjerno raspoređene, nalaze se loptice. Loptice mogu biti velike ili male, i najčešće, iste veličine na jednoj traci.

Traka sa resama – takođe popularna u nekim ranijim vremenima, sada može da se nađe na namještaju ili, još češće, na zavjesama, posebno onim teškim, plišanim.

Twill traka - ne znam domaći naziv, ako neko zna neka ostavi u komentaru.
To je traka specifičnog uzorka „riblje kosti“, koji nastaje pri tkanju. U pitanju je čvrsta traka, i često se upotrebljava kao ojačanje unutar šava ili kao porub.

Čipka - Postoji mnogo vrsta čipke (venecijanska čipka, Chantilly čipka, bijeli vez/rišelje, bobbin lace...) i sve se one mogu napraviti u vidu trake. U današnje vrijeme najčešće od različitih sintetičkih vlakana, ali uvijek se nađu klasične pamučne, viskozne ili njihove mnogobrojne kombinacije. Čipkane trake postoje i u rastegljivoj verziji.

Šanel traka poznata i kao „gimp“ ili „French gimp“ - Kod nas dobila ime jer se koristi pri izradi ikone klasičnog stila – šanel kostima. U engleskom jeziku ime je dobila po svom sastavnom dijelu. „Gimp“ je naime uski konopčić – isheklan, ispleten ili obmotan svilenim ili nekim drugim nitima. Kombinacijom jedne ili više širina gimp trake, te njihovim međusobnim (komplikovanim) uplitanjem i upotrebom konca iste ili neke druge boje prave se trake i kićanke vrlo specifičnog izgleda. Vještina pravljenja takvih ukrasa naziva se „passamanterié“ po čemu su današnje prodavnice šivećih potrepština dobile naziv.

Posebno ukrašene trake – perlama, šljokicama, vezom – mogu biti bilo koja od navedenih ili njihova kombinacija, dodatno ukrašene svim mogućim ukrasima koji vam mogu pasti na pamet.

Konopčići ili gajtani se oduvijek upotrebljavaju za ukrašavanje odjeće i modnih dodataka, kao i predmeta za kuću. Mogu biti usukani, pleteni i upleteni. Nekad mogu imati unutrašnju jezgru koja im daje jačinu. Rjeđe ćete naći čvorovane i heklane konopčiće.

Sljedeći put – rastezalice :-)

P.S. Sliku ćete dobiti sutra, kad dođem kući :-)

No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...